Alergia i dieta aspirynowa

Jest coraz więcej osób, które chorują na alergię. Przybywa także osób, które nie tolerują aspiryny lub zawartych w diecie naturalnych salicylanów. Największy odsetek nietolerujących salicylanów stanowią alergicy. Pomóc może prosta dieta.

 

Dieta niskosalicylanowa

Objawem nietolerancji salicylanów są duszności, może dojść także do wstrząsu anafilaktycznego. Jedyną skuteczną metodą walki z nietolerancją salicylanów jest dieta aspirynowa, czyli niskosalicylanowa. Dieta ta polega na ograniczeniu lub nawet całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu salicylanów. Zawierają je głównie leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, aspiryna i polopiryna, ale osoby, które nie tolerują salicylanów nie mogą stosować żadnych produktów, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Mogą go zawierać różne produkty zdrowotne oraz kosmetyki. Dlatego, jeśli nie tolerujesz salicylanów musisz czytać etykiety i sprawdzać skład wszystkich produktów, które kupujesz pod kątem ich obecności.

Salicylany w produktach żywnościowych

Salicylany pochodzenia roślinnego znajdziesz w owocach, warzywach, przyprawach i ziołach, piwie, winie, orzechach i napojach. Zawartość salicylanów zmniejsza się wraz z dojrzewaniem owoców. Mniej salicylanów zawierają także pokarmy ugotowane. Jeśli nie tolerujesz salicylanów nie powinnaś/powinieneś jeść:
z warzyw: cykorii, ogórków, brokułów, pomidorów, oliwek, szpinaku, papryki;
owoców: wiśni, jabłek, porzeczek, winogron,moreli, śliwek (także suszonych), pomarańczy, nektarynek, brzoskwiń, truskawek, malin;
ziół i przypraw: pieprzu, mięty, oregano, szałwii, bazylii, musztardy, gałki muszkatołowej, kopru, tymianku, musztardy, curry, kminku.
Unikaj lub wyeliminuj także: miętowe cukierki, miód, sosy pomidorowe, przetworzoną żywność, mięso drobiowe oraz produkty, które zawierają drożdże.

Stosowanie diety aspirynowej (na początku stosują ją przez tydzień) pozwoli pozbyć się objawów nietolerancji. Unikanie wymienionych produktów oraz leków z kwasem acetylosalicylowym to jedyna skuteczna metoda uniknięcia ataków duszności.