Medycyna niekonwencjonalna – co wypływa na jej popularność?

 Choć przez wiele lat traktowano ją z dystansem zwracając uwagę przede wszystkim na negatywne skutki. Medycyna niekonwencjonalna nigdy nie przestała cieszyć się popularnością.

 Co więcej, wraz z upływem czasu pozycja medycyny niekonwencjonalnej  rosła. Nawet pomimo tego, że jednocześnie obserwowaliśmy postęp dokonujący się odniesieniu do medycyny konwencjonalne.

 Dziś zresztą oba nurty są postrzegane jako część większej całości. Zdecydowana większość lekarzy nie tylko nie neguje pozytywnego wpływu medycyny niekonwencjonalnej na stan zdrowia pacjenta, ale nawet zaleca posiłkowanie się nią.

 Co doprowadziło do zakończenia cichej wojny, którą obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat? Gdybyśmy chcieli wskazać na czynnik o decydującym znaczeniu z pewnością byłoby to doświadczenie. Nie da się bowiem ukryć, że z medycyną niekonwencjonalną mamy do czynienia nie od dziś.

 Jej historia obejmuje tysiąclecia. Trudno jest więc utrzymywać, że rozwiązania, które były skuteczne przez tak długi okres zawdzięczały swoją popularność przypadkowi.

 Na korzyść medycyny niekonwencjonalnej przemawiają również odkrycia naukowe. Pozwalają uzyskać odpowiedzi na pytanie o to, co wpływa na jej skuteczność.

 Przez lata lekarze unikali niekonwencjonalnych metod przywracania zdrowia. Między innymi dlatego, że trudno im było zrozumieć, co decyduje o ich sukcesie.

Medycyna niekonwencjonalna dziś

 Dziś problem ten jest już mniej dotkliwy. Jesteśmy bowiem w stanie zrozumieć nie tylko, dlaczego pomagają konkretne zioła, ale i to, w jaki sposób na ciało wpływają nietypowe zabiegi pielęgnacyjne.

 Masaż, który przecież wywodzi się właśnie z azjatyckiej medycyny niekonwencjonalnej, jest już oficjalnie uważany za jeden ze sposobów leczenia wielu chorób. Nieoceniona jest przy tym jego rola w procesie rehabilitacji.

 Coraz większa grupa lekarzy zaczyna doceniać walory akupunktury. Wiele zaś wskazuje na to, że w najbliższym czasie podobne podejście będzie charakterystyczne także w odniesieniu do szeregu innych czynności kojarzących się do tej pory z medycyną niekonwencjonalną.