Czy picie alkoholu szkodzi zdrowiu?

 Jesteśmy przyzwyczajeni do kategorycznych stwierdzeń mówiących o tym, że alkohol jest szkodliwy dla zdrowia. Picie alkoholu nie jest zalecane przez lekarzy, bombardujących nas informacjami o złych skutkach spożywania napojów wyskokowych. Niektórzy naukowcy stają pod prąd tym tendencjom i stwierdzają, że alkohol – rozsądnie dawkowany – może sprzyjać naszemu zdrowiu, przedłużając życie nawet o kilka lat. Kto ma rację?

Picie alkoholu pomaga

 Pozytywne skutki picia alkoholu są potwierdzane badaniami naukowymi. W tych opracowaniach przewijają się dwie tezy. Jedna z nich mówi o tym, że alkohol nie szkodzi naszemu zdrowiu pod jednym zasadniczym warunkiem – ograniczenia spożywanej ilości. Druga szkoła potwierdza pozytywne skutki picia niektórych trunków.

 Najbardziej znanym z alkoholi mających dobroczynny wpływ na zdrowie jest czerwone wino. Wiele osób wskazuje na długowieczność ludzi południa – Włoch, Grecji, Hiszpanii – spożywających wino jako uzupełnienie codziennej diety. Istotnym elementem tego twierdzenia jest właśnie owa dieta.

 Czerwone wino jest jedynie uzupełnieniem posiłków bogatych w ryby, warzywa, owoce. Spożywanie rozsądnych ilości wina służy trawieniu, wspomaga pracę serca, poprawia krążenie. W takim wypadku trudno zatem upierać się przy twierdzeniu, że picie alkoholu jedynie szkodzi naszemu zdrowiu.

Picie alkoholu szkodzi

 Co jakiś czas, w miarę regularnie, pojawiają się publikacje prezentujące wyniki badań potwierdzających bądź obalających tezę o szkodliwości spożywania alkoholu. Zapewne wyniki tychże badań są wynikiem przyjętych wcześniej założeń, niemniej jednak zasadnicze pytanie o wpływ picia napojów alkoholowych pozostaje nadal otwarte.

 Jak uczy historia, całkowita prohibicja jedynie wzmaga społeczny apetyt na konsumpcję zakazanego owocu. Najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji jest prawdopodobnie rozpoczęcie kampanii rzetelnie przekazującej informacje o skutkach spożywania alkoholu.

 Picie świadome, w niewielkich ilościach może wszak być pomocne w utrzymaniu dobrej formy naszego organizmu. Należy jednak mieć świadomość i nie tracić kontroli nad ilością wypijanych trunków.