Kilka słów o dobrym i zdrowym śnie

 Sen to jedna z najważniejszych i najbardziej niedocenianych funkcji życiowych. Jakby nie patrzyć, sen to 1/3 naszego życia. Warto więc zadbać o jego efektywność, tak byśmy łatwo zasypiali i budzili się wypoczęci – chyba każdy z nas sobie tego życzy. 

 Nie jest to tez w końcu kwestia naszego widzimisię, jako że niezdrowy i nieregularny sen, albo jego niedobór prowadzi nie tylko do złego samopoczucia, ale bezpośrednio odbija się prędko na naszym zdrowiu – długofalowa bezsenność zaś jest bardzo poważną dolegliwością.

 Natomiast zdrowy i pełnowartościowy sen dodaje nam werwy i animuszu przez cały dzień, wprawia nas w dobry humor i podnosi nasza odporność na stres i inne szkodliwe wpływy. Warto więc odpowiednio przygotować się do snu, aby jak najskuteczniej wykorzystać ten czas na odpoczynek i podładowanie „wewnętrznych akumulatorów”.

Otoczenie

 Zacznijmy od warunków zewnętrznych. Przed wiekami nasi przodkowie kładli się spać już po zapadnięciu zmroku. Światło jest istotnym czynnikiem podczas spania. Postarajmy się, aby zminimalizować wszelkie źródła światła, zwłaszcza te jaskrawe mrugające. Jeśli mieszkamy tuż przy ulicy, powinniśmy zainwestować w szczelne rolety czy żaluzje, które ograniczą ingerencję ulicznych latarni i reflektorów samochodowych.

Podobnie jest z dźwiękiem. Jeśli mamy płytki sen i jesteśmy wyczuleni na wszelkie hałasy – dobre wygłuszenie przestrzeni do spania do podstawa. Warto też przetestować różnego rodzaju zatyczki do uszu.

 Można znaleźć na rynku wiele zatyczek przeznaczonych wyłącznie do komfortowego snu, które pozwalają na ich wielokrotny użytek, konserwację. Niektóre też posiadają specjalny pałąk zapobiegający ich zgubieniu.

 Łóżko powinno się składać z wygodnego materaca, na którym nie powinniśmy zbytnio oszczędzać. To jest temat na osobny artykuł, jako że jest to większy zakup, zależny od naszych osobistych preferencji. Nie mniej ważna jest poduszka, dopasowana do szyi, której niewłaściwa struktura czy wypełnienie może skutkować bólami karku czy schorzeń kręgosłupa.

 Czynnikiem, który może utrudnić nam zasypianie jest niewłaściwa temperatura. Nie może być ona ani zbyt mała, ani zbyt wielka, lepiej jednak jak jest nieco chłodniej niż nieco cieplej, chłodniej jednak nie znaczy zimno.

 Przed snem dobrze jest zażyć ciepłą kąpiel, ale znowu, nie za gorącą, bo to mogłoby nazbyt pobudzić układ krwionośny i przyspieszyć pracę serca. Ciepła kąpiel rozluźnia mięśnie i stawy, uwalnia toksyny.

Właściwa pora i dieta

 Aby zdrowo i efektywnie spać należy o określonej porze i przez określony czas. Powszechnie wiadomo, że człowiek potrzebuje 8 godzin snu na dobę, natomiast niewiele się mówi, o której godzinie należy kłaść się spać.

 Według Ajurwedy, hinduskiej medycyny naturalnej, w pełni akceptowaną przez Światową Organizację Zdrowia, każda godzina snu przed północą jest równa dwóm godzinom po północy. Pogląd ten ostatnio potwierdzili też brytyjscy naukowcy.

 Istotna też jest odpowiednia dieta. Zasadniczo wystrzegamy się ciężkostrawnych i obfitych posiłków na 2-3 godziny przed snem. Oczywiście unikamy też substancji pobudzających jak kawa czy coca cola.

 Warto za to przed snem zjeść banana, lub też napić się ciepłego mleka. Na problemy z zaśnięciem dobra też jest ziołowa herbatka, czy to z melisy, czy z popularnej waleriany (kozłek lekarski) czy z kwiatu lawendy. Jeśli mamy problemy z zaśnięciem, lepiej nie stosować żadnych nienaturalnych środków czy medykamentów bez konsultacji z lekarzem.

 Na koniec warto podkreślić odpowiednie nastawienie emocjonalne do snu. Przed snem ograniczamy dopływ adrenaliny, nie oglądamy mocno absorbujących filmów jak horrory czy krwawe sensacje, natomiast staramy się wyciszyć i uspokoić organizm. Dobrym pomysłem jest muzyka relaksacyjna czy wieczorny spacer.