Czy katar nieleczony również trwa siedem dni?

W okresie jesienno-zimowym spora liczba osób jest przeziębionych. Typowe objawy przeziębienia to: kaszel, gorączka, katar. Czy to prawda, że nieleczony katar trwa tyle samo dni, co leczony, czyli siedem?

Leczymy katar

Infekcje kataralne wywołują rynowirusy. Dostają się one do naszego nosa razem z wdychanym przez nas powietrzem. Kataru pozbędziemy się o wiele szybciej, jeśli szybko się rozgrzejemy ciepłą kąpielą lub kubkiem ciepłej herbaty z dodatkiem cytryny i miodu. Herbata nie może być gorąca, gdyż w wysokiej temperaturze ginie nie tylko witamina C zawarta w cytrynie, ale także zdrowotne właściwości miodu. Kiedy szybko rozgrzejemy nasze ciało, nasz system odpornościowy będzie pracował sprawniej, a atakujące nas wirusy szybciej zginą. Przykre dolegliwości związane z katarem złagodzą krople na katar. Pamiętajmy jednak, aby ich nie nadużywać, gdyż katar może się po kilku dniach jeszcze bardziej nasilić. Pamiętajmy także, aby podczas kataru nawilżać śluzówkę gardła. Dzięki temu unikniemy niemiłego drapania w gardle. Warto także pić herbatkę przygotowaną z kwiatów bzu czarnego, które nie tylko nas rozgrzeje, ale korzystnie wpłynie na śluzówkę nosa. Przy katarze warto sięgnąć po roztwór soli morskiej lub fizjologicznej. Płukanie nosa zmniejsza obrzęk śluzówki nosa i wyciek wydzieliny.

Ile trwa leczony, a ile nieleczony katar?

Jesteśmy przekonani, że zarówno leczony jak i nieleczony katar trwają siedem dni. Nie jest to do końca prawda. Jeśli przy pierwszych objawach kataru nie zrobimy nic, aby szybko minął narażamy się na poważne powikłania Rynowirusy, które początkowo obecne były jedynie w nosie mogą przedostać się do dróg oddechowych. Wtedy grożą nam takie powikłania jak zapalenie oskrzeli. Pamiętajmy, że może dojść również do stanu zapalnego zatok. Nawet więc w przypadku kataru musimy zacząć szybko działać, aby jak najszybciej i skutecznie się go pozbyć, aby ni doszło do groźnych powikłań.

Katar rzeczywiście, czy jest leczony, czy też nie z reguły mija po siedmiu dniach. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie lecząc kataru ułatwiamy drogę do oskrzeli chorobotwórczym bakteriom. Katar wprawdzie minie, ale my możemy borykać się z zapaleniem oskrzeli. Kiedy więc zauważymy u siebie pierwsze objawy przeziębienia, a zwykle jest to katar, kiedy przemarzniemy powinniśmy szybko się rozgrzać. Jeśli katar mimo to rozwinie się sięgnijmy po preparaty dzięki, którym będzie on miała łagodny przebieg. Im szybciej katar ustąpi, tym ryzyko, że dojdzie do poważnych powikłań jest mniejsze.