Nie musi cię boleć

Zabiegom i operacjom, także pewnym badaniom, towarzyszy ból. Kiedy nas czekają odczuwamy duży stres. Niepotrzebnie, gdyż lekarze mają dzisiaj do dyspozycji doskonałe anestetyki. Dzięki nim pacjenta nie boli, a lekarz ma komfort operowania lub badania. Na jakie rodzaje znieczuleń możemy liczyć.

Znieczulenie miejscowe

Eliminuje ból, ale pacjent zachowuje pełną świadomość. Jest stosowane przy małych zabiegach, na przykład zszyciu niewielkiej rany, usunięciu zęba albo badaniach. Można je podać na kilka sposób. Najczęściej środek znieczulający jest wstrzykiwany w okolice nerwu, który przewodzi ból – na przykład, kiedy usuwany będzie ząb dentysta ostrzykuje miejsce wokół niego. Są także anestetyki zewnętrzne, które są podawane między innymi pacjentom przed zabiegami okulistycznymi. Środki te mają postać kropli do oczu. Przed znieczuleniem w zastrzyku można wykorzystać dodatkowo znieczulający plaster, aerozol lub krem.

Narkoza

To znieczulenie ogólne stosowane przy cięższych zabiegach w czasie, których świadomość pacjenta musi zostać wyłączona. Anestezjolog (tylko on może wykonać znieczulenie ogólne) korzysta z kompozycji środków, które wpływają na różne funkcje organizmu. Są to kompozycje złożone ze środków uspokajających, usypiających oraz takich, które zmniejszają lub całkowicie znoszą ból i rozluźniają napięte mięśnie. W pierwszej kolejności podawany jest lek szybko wywołujący stan uśpienia (dożylnie), a następnie właściwy anestetyk drogą wziewną (pacjentowi zakłada się na nos i usta maseczkę).

Znieczulenie regionalne

Zwane jest także przewodowym. Stosuje się je wtedy, kiedy pacjent musi mieć zachowaną świadomość, a zabieg (badanie) będzie wykonywany od pasa w dół. Środek znieczulający jest wprowadzany igłą wkłuwaną pomiędzy 3. a 4. krąg lędźwiowy. Nakłucie nie jest niebezpieczne, ponieważ nie ma tu rdzenia kręgowego. Są tylko odpowiedzialne za odczuwanie ból w dolnej części ciała nerwy rdzeniowe. Wkłuwanie igły między kręgi nie jest bolesne, to miejsce jest wcześniej znieczulane.

Przeciwwskazaniem do znieczulenia miejscowego i ogólnego jest uczulenie na anestetyk.