Obrzęki nóg

Obrzęki nóg  to nadmierne gromadzenie się wody w tkankach i jamach ciała objawia się obrzękami całego ciała lub jego części. Bardzo często są one sygnałem wywołującej je choroby. O czym świadczą obrzęki nóg?

Obrzęki nóg  – stan zapalny żył

Zaczynają nam puchnąć łydki i kostki. Świadczy to o tym, że z układem krążenia dzieje się coś złego. Obrzęki, które pojawiają się na łydkach są sygnałem zastoju krwi i rozwoju stanu zapalnego żył. Obrzęk może pojawić się jedynie na jednej łydce. Najczęściej jest to sygnał zakrzepicy. Obrzękowi towarzyszy z reguły silny ból. Obrzęk pojawia się nagle. Czasem łydka jest także zaczerwieniona, nadmiernie ocieplona i tkliwa. Zakrzepica żył głębokich jest bardzo groźną chorobą, nieleczona doprowadza do zatoru tętnicy płucnej. W konsekwencji może doprowadzić do śmierci. Zakrzepicy sprzyja nieruchoma pozycja w czasie podróży samolotem i panujące na pokładzie samolotu bardzo suche powietrze.

Obrzęki nóg  a inne schorzenia

Nabrzmiałe łydki bardzo często występują u osób z nadciśnieniem i chorobami serca. W przypadku osób ze schorzeniami serca opuchnięte nogi są skutkiem zatrzymywania wody i sodu w organizmie. Takie objawy na początku pojawiają się tylko wieczorem, często są lekceważone, gdyż wydaje się nam, że są skutkiem spędzania kilku godzin w stojącej lub siedzącej pozycji. Gdy choroba jest nieleczona obrzęki zaczynają się pojawiać także rankiem. Obrzęki nóg często są także sygnałem przewlekłej niewydolności żylnej. Na nogach mogą pojawić się rozszerzone żyłki, z których mogą rozwinąć się żylaki. W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej obrzękom nie towarzyszą dolegliwości bólowe.

Co sprzyja obrzękom?

Przyczyną obrzęku nóg są nie tylko problemy z układem krążenia, choroby serca czy nieprawidłowa praca nerek. Niewydolności żylnej sprzyja także praca biurowa, czyli spędzanie w bezruchu kilku godzin. Problemom sprzyja również praca w pozycji stojącej, noszenie obciskających kostkę skarpetek, obcisłych spodni i zakładanie nogi na nogę. Wszystko to zaburza swobodny przepływ krwi w nogach. Konsekwencją jest zastój krwi w żyłach.

Jak dbać o nogi?

Oczywiście w przypadku, gdy przyczyną obrzęków jest na przykład choroba serca przede wszystkim należy zgłosić się do specjalisty. Ale obrzękom można zapobiec układając jadłospis tak, aby znalazły się w nim produkty bogate w witaminę C i rutynę. Krążenie krwi poprawia także noszenie specjalnych przeciwżylakowych podkolanówek lub pończoch. Dobrym pomysłem są także codzienne spacery. Obrzęki zmniejszą się także, gdy do potraw będziemy dodawać mniej soli.

Wiele osób lekceważy obrzęki nóg, gdyż uważają, że są one skutkiem przemęczenia. Tymczasem mogą one być sygnałem poważnych chorób, nie należy ich więc lekceważyć. Dla swoich nóg wiele możemy zrobić sami, jeśli jednak obrzęki pojawiają się regularnie, gdy obrzęk obejmuje tylko jedną łydkę i towarzyszy mu silny ból – konieczna jest wizyta u lekarza. Na obrzęki narażone są nie tylko osoby z chorobami układu krążenia czy nerek, ale także osoby otyłe. W grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży.