Miód a zdrowie – poznaj właściwości i rodzaje ”płynnego złota”

Od dawna wiadomo, że miód jest bardzo zdrowy. Ale dlaczego? Co w nim takiego jest? Powinniśmy zgłębić wiedzę na temat miodu i poznać jego właściwości zdrowotne i kosmetyczne oraz odpowiednio dopasować rodzaj miodu do naszych potrzeb.

Właściwości miodu

Dzięki składowi i właściwościom miód wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. W kosmetyce wykorzystywany jest do produkcji kremów i balsamów. Stanowi czynnik zabezpieczający przed utratą wody i dostarcza wielu substancji mineralnych. W przemyśle farmaceutycznym stosowany jest do produkcji plastrów kojących i maści na ból i blizny.

Skład miodu

W miodzie zawarty jest nadtlenek wodoru. W 3-procentowym roztworze znany jest jako woda utleniona. Ponad to zawiera liczne mikroelementy, takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę.

Jaki miód wybrać?

Właściwości zdrowotne, smak, kolor, zapach miodu są głównie zależne od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź lub pyłek kwiatowy.

Miód wielokwiatowy, nazywany miodem tysiąca kwiatów, wytwarzany jest z nektarów zebranych przez pszczoły z roślin kwitnących na polach, łąkach, w sadach, lasach. Na smak i wygląd tego miodu ma znaczenie pora zbierania nektaru. Miód z kwiatów wiosennych ma jasny kolor, przyjemny zapach i łagodny smak, a z kwiatów letnich jest o wiele bardziej intensywny. Każdy miód może być stosowany na różne dolegliwości. Miód wielokwiatowy wspomaga mięsień sercowy i leczenie chorób wątroby. Pomaga osobom uczulonym na pyłki lepiej znosić i uodparniać się na alergie.

Miód rzepakowy ma barwę lekko słomkową, możne wyczuć słaby zapach kwiatów rzepaku. Jest pomocny w leczeniu chorób układu krążenia i miażdżycy. Reguluje niedobór potasu w organizmie. Skuteczny w leczeniu przeziębienia. Przyśpiesza gojenie ran, w tym zapobiega tworzeniu się pęcherzy przy oparzeniach skóry.

Miód spadziowy można pozyskiwać z drzew iglastych i liściastych. Wygląd i smak tego miodu zależy od drzewa z jakiego pochodzi. Powstaje on ze spadzi, czyli soku niektórych drzew, najczęściej są to: świerki, jodły, sosny, modrzewie, klony, dęby, brzozy, buki i wierzby. Najlepiej działa w chorobach układu oddechowego. Polecany w okresach przeziębienia i przy poważniejszych chorobach, takich jak np. zapalenie płuc. Dzięki bogactwu flawonoidów pozytywnie działa na serce, szczególnie przeciwmiażdżycowo. Osoby pracujące przy produkcji toksycznych substancji powinny spożywać miód spadziowy dzięki właściwościom odtruwającym.

Miód lipowy ma kolor jasnożółtą. W smaku może sprawiać wrażenie pikantnego, czasami można wyczuć lekką goryczkę. Działa napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie i uspokajająco. Zalecany przy przeziębieniu, grypie, chorobach dróg moczowych i nerwicach.

Miód akacjowy w stanie płynnym ma jasną barwę. Posiada działanie uspokajające – wycisza, ułatwia zasypianie, wzmacnia wyczerpany organizm.

Miód mniszkowy pochodzi, jak wskazuje nazwa, z kwiatu mniszka lekarskiego, popularnego mleczu kwitnącego w kwietniu i maju. Polecany przy chorobach żołądka.

Miód wrzosowy nie ma zbyt słodkiego smaku, ale bardzo przyjemny zapach. Zalecany przy chorobach dróg moczowych.