Herbata Rooibos – smak zdrowia.

 

 

Herbata Rooibos to ostatni krzyk mody wśród ludzi, którzy cenią sobie dobry smak, a jednocześnie dbają o swoje zdrowie. Napar z czerwonokrzewu przywędrował do nas z południowej Afryki i znany jest z tego, że przynosi go pijącym zdrowie i harmonię.

 

Zacznijmy od podstawowego wyjaśnienia, czym jest Herbata Rooibos. Otóż po pierwsze Rooibos nie jest herbatą senso stricte, gdyż nie jest w żaden sposób spokrewniony z innymi herbatami. Więc stosuje się tę nazwę nieco umownie.

Rooibos pochodzi z Republiki Południowej Afryki, odkryta przez europejczyków została dopiero w latach 30. XX wieku, gdy P.Le Fras Nortier odkrył lecznicze właściwości Rooibos.

Herbata ta tworzona jest z suszonych i pociętych liści czerwonokrzewu (w języku afrikaans ‚roi’ oznacza czerwony, a ‚bos’ to krzew). Rooibos jest krzewem dochodzącym do 2 metrów, jego liście przypominają sosnowe igły. Czerwonokrzew zakwita w październiku na żółty kolor.

Właściwości

Rooibos ceniona jest ze względu na swoja miodową barwę i smak, ale przede wszystkim ze względu na jej właściwości zdrowotne. Herbata ta nie zawiera w sobie kofeiny, w związku z czym mogą pić ją wszyscy – zarówno dzieci, jak matki w ciąży. Ze względu na ograniczoną popularność Rooibos, niewiele jest rzetelnych i drobiazgowych badań dotyczących korzystnego wpływu na zdrowie pijących napar z czerwonokrzewu. Mimo to wiemy na pewno, że Rooibos:

  •  jest bogata w prozdrowotne przeciwutleniacze i polifenole, co skutecznie chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, co z kolei zapobiega rozwojowi nowotworów
  • posiada właściwości uspokajające , zaleca się picie jej przy stanach napięcia nerwowego i podwyższonego stresu
  • reguluje poziom cholesterolu, co pozytywnie wpływa na zdrowie serca i naczyń krwionośnych posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne – przez co poleca się szczególnie osobom cierpiącym na skórne przypadłości
  • wspomaga trawienie i działa korzystnie na różne schorzenia przewodu pokarmowe.

Herbatę Rooibos można zdecydowanie polecić każdemu niezależnie od wieku. Wyjątkowy smak i liczne zdrowotne czynniki czynią z czerwonokrzewu dobra alternatywę dla tradycyjnych herbat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.