Jak chronić twarz przed zimnem?

Wietrzne i chłodne dni, które są charakterystyczne dla zimy nie są korzystne dla naszej cery. Zimą spada także wilgotność powietrza, co w połączeniu z wiatrem i niską temperaturą przyczynia się do zwiększonej utraty wody ze skóry. Zmniejszenie naturalnej warstwy lipidowej chroniącej skórę powoduje, że twarz staje się napięta i przesuszona. Stąd też w okresie zimowym wymaga ona pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami.

Jak myć twarz zimą?

Zimą warto przede wszystkim pamiętać, aby twarzy nie myć wodą. Jeśli nie wyobrażamy sobie mycia twarzy płynem micelarnym, olejkiem lub mleczkiem i koniecznie musimy umyć ją wodą pamiętajmy, aby nie była ona gorąca, tylko letnia. Gorąca woda jeszcze bardziej osłabi delikatny naskórek. Do mycia twarzy zimą warto używać emolientów. Nie zawierają one mydła, ale inne nie podrażniające skóry substancje o działaniu myjącym. Do tego są one bogate w substancje, które zapobiegają utracie wody z głębszych warstw skóry, a po umyciu zostawiają na jej powierzchni skóry cienką warstwę ochronną. Zawierają one między innymi kwasy tłuszczowe, wazelinę, lipidy i parafinę.

Jak chronić twarz przed zimnem?

Przede wszystkim przed wyjściem na świeże powietrze trzeba stosować odpowiednie kremy. Z jednej strony powinny to być kremy przeznaczone specjalnie do ochrony twarzy w okresie zimy, z drugiej zaś dopasowane do rodzaju cery. Panie z cerą suchą powinny zimą wybierać kremy tłuste lub półtłuste, z cerą przetłuszczającą się krem nawilżający. Niezależnie od typu cery zimą sprawdzają się najlepiej kremy, które mają bogaty skład, zawierają substancje, które łagodzą podrażnienia i regenerują naskórek. W składzie kremów o formule zimowej powinny znajdować się między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe omega, które uzupełniają utracone lipidy i zatrzymują wodę. Do składników, które powinny zawierać kremy do ochrony twarzy przez skutkami niskich temperatur i wiatru należą także ceramidy oraz mocznik. Składniki te pozostawią na skórze delikatny film, będą skutecznie ją chronić przed wiatrem i niską temperaturą. Kremy na dzień powinny się też szybko wchłaniać.

Jak chronić buzię dzieci przed chłodem?

Twarz przed wiatrem i chłodem powinni chronić wszyscy. Szczególnej troski wymaga jednak zabezpieczenie buzi niemowląt i małych dzieci. Skóra na twarzy maluchów jest bardziej wrażliwa niż osób dorosłych. Należy wybierać specjalne kremy dla dzieci z formułą zimową. W przypadku maluchów sprawdza się także wazelina kosmetyczna. W przypadku dzieci krem lub wazeliną należy nanieść nie tylko na buzię, ale także na usta i uszy.