Kto może obawiać się osteoporozy?

Osteoporoza jest chorobą, która atakuje skrycie. Do jej rozwoju dochodzi wraz z tym jak coraz bardziej się starzejmy, długo jednak nie możemy zorientować się, że jesteśmy chorzy.

Komu najczęściej zagraża osteoporoza?

Na obniżenie wytrzymałości kości najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzy. Ale choroba ta zagraża także przedstawicielom płci brzydkiej. Panowie jednak znacznie rzadziej od pań chorują na osteoporozę. Schorzenie to po części rozwija się z winy nas samych. Osteoporozy mogą obawiać się osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Do tego ryzyko osteoporozy zwiększa się w przypadku tych osób, które stosują dietę bogatą w cukier oraz produkty wysoko przetworzone. Do rozwoju choroby przyczyniają się również:
czynniki genetyczne. Jest większe prawdopodobieństwo, że zachorujemy na osteoporozę, jeśli chorowali na nią nasi dziadkowie lub rodzice;
zaburzenia w gospodarce hormonalnej;
palenie papierosów i picie alkoholu;
przewlekłe stosowanie leków sterydowych;
dieta uboga w ryby morskie, mleko i przetwory z mleka;
otyłość.

Czy chorobie można zapobiec?

O tym, czy zachorujemy na osteoporozę decyduje między innymi prowadzony przez nas tryb życia. Pamiętajmy, że na obniżenie wytrzymałości kości wpływa niski poziom witaminy D. Jeśli większość czasu spędzamy latem w zamkniętych pomieszczeniach skóra nie może sama jej wytworzyć, gdyż nie dociera do niej promieniowanie UVB. W takiej sytuacji wskazane jest przyjmowanie witaminy D. Warto przyjrzeć się również swojemu jadłospisowi. Dieta, która stosowana jest w profilaktyce osteoporozy powinna przed wszystkim być bogata w wapń. Nie może więc w niej przede wszystkim brakować produktów, które są bogate w wapń. Na mocne kości pozytywnie sprzyja także dieta zawierająca produkty bogate w witaminę C i K oraz magnez. Wzbogacamy swój jadłospis o owoce cytrusowe, czarne porzeczki, żółtka jaj, szpinak, żytni chleb, kakao, kaszę gryczaną. Odwapnieniu kości sprzyja także znikoma aktywność fizyczna. Im więcej będziemy się ruszać, tym lepiej, gdyż kości będzie wolniej ubywać. Zaleca jest wszelka forma aktywności ruchowej, ale najbardziej ćwiczenia izomeryczne.

Nie jest prawdą, że na osteoporozę chorują jedynie starsze panie. Zagraża ona także kobietom przed menopauzą, często także tym, które są szczupłe. Ta podstępna choroba atakuje także mężczyzn. Do jej rozwoju przyczyniają się między innymi niedobory wapnia i witaminy D w organizmie, palenie papierosów, picie alkoholu i problemy z tarczycą. Osteoporoza jest chorobą podstępną, ale można jej zapobiec.