Pilates – krótka historia

 Pilates to coraz popularniejsza technika ćwiczeń nawet w Polsce. W szeregu klubach fitness i studiach możemy napotkać na zajęcie z tej formy fitnessu. Pilates jako system ćwiczeń ma dosyć ciekawą historie powstania. Prześledźmy je pokrótce.

Inicjatorem Pilatesu był Niemiec Joseph Pilates, działo się to na początku XX wieku. Joseph był bardzo chorowitym dzieckiem, cierpiał na liczne schorzenia. W dodatku z racji swego chorowitego wyglądu był prześladowany przez rówieśników w szkole – podczas jednych z bójek stracił nawet oko.

Zmiana stylu życia

To sprawiło, że Joseph postanowił diametralnie zmienić swoje życie. W przeciągu kilku lat ze słabowitego chłopca, za pomocą rygorystycznych treningów, przeobraził się kulturystę, płetwonurka i boksera. Uważał, że stan słabości organizmu wynika li tylko i wyłącznie z braku odpowiedniego treningu.

W 1912 Pilates postanawia przenieść się do Wielkiej Brytanii, gdzie zarabia jako zawodowy bokser i trener samoobrony. Tam także tworzy podwaliny pod własny, autorski system ćwiczeń, który nazwał „Kontrologią”. Podczas I Wojny Światowej uczył tego treningu swoich współwięźniów, dzięki czemu, jak sam uważał, uchronili się wszyscy od wielkiej epidemii grypy szalejącej w Europie w 1918 roku.

Po wojnie Pilates wrócił do Niemiec, gdzie pracował wraz ekspertami tańca, co dodatkowo pomogło mu w ulepszeniu swego systemu ćwiczeń. Zaczął znów trenować policjantów, ale ofertę szkolenia armii niemieckiej odrzucił, ze względów politycznych. Wkrótce też opuścił ojczyznę i wyemigrował do USA.

W USA Pilates poznał swoją żonę, razem z nią zakłada swoje własne studio- fitnessu, gdzie szkoli wszystkich wedle swoich metod. Pilates prędko zdobywa rozgłos w całych Stanach. Joseph swoje studio prowadzi aż do śmierci w 1967 roku, w wieku 84 lat.

Więcej na temat historii tego stylu fitness, znajdziecie w artykule Krótka historia Pilatesu do którego państwa odsyłam

Jedna odpowiedź do “Pilates – krótka historia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.