Jak dbać o stawy- profilaktyka

Mało kto myśli na co dzień o tym, że to właśnie stawom zawdzięczamy wykonywanie najprostszych czynności – nawet odkręcanie słoika angażuje dwadzieścia z nich.

Ćwiczenia i ruch

Ćwiczenia rozciągające są doskonałe dla naszych ruchomych połączeń kości, zwanych stawami. Jest to inwestycja na przyszłość, dzięki której, mimo dojrzałego wieku, zminimalizujemy ryzyko wystąpienia wszelkich schorzeń czy bólu spowodowanego przeciążeniem stawów.

To właśnie brak ćwiczeń rozciągających, czy też niedokładne i zbyt krótkie ich wykonywanie jest przyczyną wielu kontuzji.

Receptą na sprawność stawów są właśnie ćwiczenia rozciągające, gimnastyka oraz rozsądne ich obciążanie. Należy rozkładać ciężary równomiernie – nie jest sztuką podniesienie ciężaru czy też jego wielokrotności, który dotychczas podejmowaliśmy.

Najczęstszym błędem przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów jest niepoprawne ich podnoszenie. Należy przykucnąć i podnosić przedmiot równomiernie stając na nogi, a nie schylać plecy, jak robi to duża część osób.

Kiedy poddajemy nasze stawy ogromnemu przeciążeniu, konsekwencje takich czynów będziemy mogli odczuć nawet po wielu latach. Uważać na to powinny szczególnie osoby wykonujące ćwiczenia z obciążeniami.

Profilaktyka

Poza tym istotną kwestią jest odpowiednie obuwie, które powinno amortyzować stawy podczas chodzenia. Zadbać także należy o dopasowane miejsce pracy i odpoczynku do naszego wzrostu – sylwetka powinna być wyprostowana.

Nie powinniśmy spędzać na siedząco zbyt wiele czasu (korzystnie wpłyną nawet kilkuminutowe przerwy na wyprostowanie nóg). Nasze stawy wspomoże również odpowiednia dieta, bogata w białko, witaminę C, witaminę E oraz kwasy tłuszczowe Omega-3. Unikać powinno się stresu, który działa na cały nasz organizm destrukcyjnie, a dodatkowo prowadzi do zakwaszanie organizmu oraz nadwagi.

Warto inwestować w kondycję stawów, zanim dojdzie do jakichkolwiek zwyrodnień. Najłatwiej jest działać profilaktycznie i cieszyć się aktywnym życiem w dojrzałym wieku. Dlatego bądźmy aktywni i odżywiajmy się świadomie.