Naturalny sposób na walkę z przeziębieniem

Przeziębienie to infekcja wirusowa. Możemy wyleczyć je sięgając po dostępne w aptece środki na przeziębienie, ale możemy także sięgnąć po metody naturalne. Są one równie skuteczne, nie wywołują skutków ubocznych.

Miód lekarstwem na zimowe infekcje

Kiedy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia możemy sięgnąć po miód. Najbardziej skutecznie działa miód lipowy, spadziowy (ale tylko ten z drzew iglastych), lipowy. Miód złagodzi ból gardła i zapobiegnie atakom kaszlu. Po miód lipowy możemy sięgnąć nie tylko przy przeziębieniu. Działa on jak naturalny antybiotyk, pomoże więc zwalczyć także anginę. Mikstura przygotowana z 250 mililitrów miodu, dwóch cytryn i korzenia świeżego imbiru rozgrzeje i wzmocni układ odpornościowy dostarczając witaminy C. Aby ją przygotować układamy w słoju plasterki cytryny przekładając je startym korzeniem imbiru. Po wyczerpaniu składników zalewamy całość płynnym miodem. Taką miksturę warto przygotować sobie na wszelki wypadek. Nadaje się bowiem do użycia dopiero po 3 dniach. Kiedy poczujemy pierwsze oznaki przeziębienia, wlewamy do szklanki ciepłą, przegotowaną wodę i dodajemy do niej łyżkę przygotowanej mikstury. Pijemy 3 razy dziennie. Miód gryczany możemy wykorzystać do przygotowania syropu na kaszel suchy. Potrzebujemy do niego także cebuli. Należy ją pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć na tarce i zalać szklanką płynnego miodu. Syrop pijemy 3 razy dziennie po łyżeczce od herbaty.

Roślinne leki

Z przeziębieniem skutecznie rozprawią się także zioła. Bardzo skutecznym lekarstwem na przeziębienie jest napar z jeżówki purpurowej. Nie zapobiegnie on rozwojowi infekcji, ale skróci jej przebieg. Do przygotowania naparu potrzebujemy 15 gram korzenia jeżówki. Należy zalać go jedną szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 20 minut. Odcedzony napar pijemy dwa razy dziennie. Przeziębieniu często towarzyszy gorączka. Można ją obniżyć pijąc napar z kwiatów czarnego bzu. Do jego przygotowania potrzebna jest nam jedna łyżka suszonych kwiatów czarnego bzu. Wsypujemy je do szklanki, zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. Gotowy napar odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie.

Przeziębienie możemy zwalczyć zażywając gotowe preparaty dostępne w aptece bez recepty. Ale możemy sięgnąć także po sposoby naturalne. Są skuteczne w zwalczaniu typowych objawów przeziębienia (kataru, kaszlu, gorączki), a przy tym nie wywołują skutków ubocznych. Pamiętajmy, aby w czasie przeziębienia dużo wypoczywać, gdyż sen wzmacnia siły obronne organizmu.
—–