Czy badania profilaktyczne mogą uratować życie?

Badania profilaktyczne pozwalają wiele chorób wykryć zanim wejdą one w bardzo zaawansowane stadium, kiedy już szanse na wyleczenie są bardzo mała lub wręcz żadne. Badania profilaktyczne ratują nam więc nie tylko zdrowie, mogą nam także uratować życie.

Badania profilaktyczne, które powinien wykonać każdy

Niektóre z badań profilaktycznych powinny wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Do najbardziej podstawowych badań należą analizy z krwi. Należy do nich między innymi morfologia, która pozwala wykryć zakażenie organizmu, anemię i białaczkę. Analizy z krwi, które powinny wykonać zarówno kobiety, jak i mężczyźni jest oznaczenie stężenia glukozy we krwi. Służy ono przede wszystkim wykryciu cukrzycy. Także panie i panowie regularnie powinni wykonywać profil lipidowy. To badanie pozwala wykryć wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów, a więc czynników, które sprzyjają miażdżycy. Obowiązkowym badanie profilaktyczny powinna być również analiza moczu. Wykrywa one szereg chorób niekoniecznie związanych z układem moczowym. Pozwala wykryć między innymi wirusowe zapalenie wątroby. Do badań, które powinny znaleźć się w kalendarzu pań i panów należy również kolonoskopia. To badanie pozwala wykryć we wczesnym stadium raka jelita grubego. Kolonoskopia może wykryć również uchyłkowatość jelita.

Badania profilaktyczne tylko dla kobiet

Do badań profilaktycznych, które dedykowane są wyłącznie kobietom należy między innymi mammografia. Badanie to polega na prześwietleniu piersi przy pomocy małej dawki promieni rentgena. Jest badaniem, które pozwala na wczesne wykrycie raka piersi. Jest badaniem bardziej precyzyjnym od USG piersi. W zależności od tego, jaką metodą będzie wykonywane pozwala wykryć guzy o średnicy od 1 do 3 milimetrów. Najmniejsze guzy wykrywane są jeśli badania wykonywane jest przy pomocy mammografu cyfrowego. Badaniem profilaktycznym wyłącznie dla kobiet jest także cytologia. Badanie to wykrywa nie tylko infekcję dróg rodnych, ale przede wszystkim raka szyjki macicy. Badanie to jest wykonywane w pierwszej fazie cyklu. Innym ważnym dla kobiet badaniem profilaktycznym jest USG przezpochwowe. Wykrywa ono między innymi raka jajnika jeszcze we wczesnym stadium. Głównie do kobiet po 40. roku życia skierowana jest także densytometria, czyli badanie wykrywające osteoporozę. Osteoporoza nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale wcześnie wykryta pozwala uniknąć złamań kości.

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób. Ratują nam zdrowie, a czasem także życie.