Spacer to zdrowie

 Wiemy doskonale, że aktywność fizyczna zapewnia nam pozostawanie w dobrym zdrowiu przez lata. Jednak siedzący tryb życia, jaki prowadzimy w dzisiejszych czasach nie sprzyja tego rodzaju spędzaniu wolnego czasu. Do pracy, w której nierzadko siedzimy przez co najmniej osiem godzin, dojeżdżamy samochodem, w którym też podróżujemy na siedząco, podobnie jest z powrotem do domu. W rodzinnych pieleszach szukamy jedynie wygodnego miejsca przed telewizorem. W ten sposób sami pracujemy przeciw własnemu zdrowiu. Rozwiązaniem może być spacer.

 Wpływ ruchu na aktywność i samopoczucie człowieka zauważają nawet dobrzy pracodawcy, oferując osobom zatrudnionym u siebie zniżkowe karnety na siłownię lub basen. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że dla poprawy zdrowia należy poddać się surowemu reżimowi wyczerpujących treningów co najmniej trzy razy w tygodniu. Dla poprawy ogólnej kondycji wcale nie jest to konieczne. Wystarczy regularny, półgodzinny spacer w parku. Nie wierzycie?

Medycyna

 Spacer od dawna jest zalecany przez lekarzy. Nawet ta odrobina wysiłku fizycznego ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Regularne spacery dobrze wpływają na serce i cały system krwionośny – poprawia się ciśnienie, organizm jest lepiej dotleniony. Dodatkowo korzystają podczas spaceru nasze mięśnie, które zmuszone do wysiłku utrzymują się w formie.

 Spacer to nie tylko poprawa zdrowia fizycznego, ale również pozytywne oddziaływanie na sferę psychiki. Kilkaset kroków w parku może sprawić, że poczujemy się zrelaksowani, wypoczęci i chętni do życia. Duży udział w tym ma otoczenie. Zieleń działa kojąco na nasz umysł, więc dzięki spacerowi w jej otoczeniu, korzystamy podwójnie.

 Czasami trudno zmobilizować się do spaceru. Być może pewnym rozwiązaniem tego problemu będzie rozważenie zakupu psa. Czworonogi wymagają regularnego wyprowadzenia na zewnątrz, więc posiadamy w ten prosty sposób niezwykle skuteczny „system motywacyjny”. Już po zaledwie kilku tygodniach powinniśmy poczuć dobroczynny wpływ spaceru na nasze zdrowie. Kontakt z naturą, czyli w tym wypadku żywym zwierzęciem będzie na pewno dodatkowym plusem w całej sytuacji. Spacer na pewno będzie przyjemniejszy.

 Nadchodzące ciepłe dni powinny być dobrą okazją do rozpoczęcia tego rodzaju aktywności ruchowej. Kilka miesięcy regularnych spacerów powinno wzmocnić nasz organizm i przyzwyczaić do rutyny, której nie będziemy się chętnie pozbywać nawet wówczas, gdy pogoda nieco się pogorszy. Każdy kolejny spacer będzie po prostu łatwiejszy.

2 odpowiedzi do “Spacer to zdrowie”

  1. Zgadzam się z tezą. Posiadanie psa „wymusza” codzienne spacery i to niezależnie od pogody, czy samopoczucia delikwenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.