Jak powoli przyzwyczajać rodzinę do zdrowego jedzenia?

Chcesz, by Twoja rodzina odżywiała się zdrowo, ale nikt nie podziela Twojego entuzjazmu? Być może musisz zastosować kilka tricków, dzięki którym zachęcisz rodzinę do zmiany nawyków na lepsze. Wszystko to sprawi, że wyjdzie Wam to tylko na zdrowie.

Smaczne dania kluczem do sukcesu

Aby przekonać rodzinę do zdrowego jedzenia, przygotowane potrawy muszą być przede wszystkim bardzo smaczne. To pozwoli odczarować mit, że zdrowe jedzenie to katorga i najprzyjemniej jest jeść fastfoody. Oprócz dań obiadowych pamiętaj również o przygotowywaniu zdrowych słodkości. Słodycze są lubiane nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych i kojarzą się z przyjemnością. W domowych, zdrowych słodkościach syrop glukozowo-fruktozowy oraz cukier możesz zastąpić ksylitolem czy erytrytolem lub też słodzić przy pomocy daktyli. Mąkę pszenną zamień na mąkę żytnią, a olej palmowy na zdrowe tłuszcze. Przy odrobinie wysiłku takie słodycze mogą smakować nawet o wiele lepiej niż te sklepowe.

Z rodziną na zakupach

Dobrym sposobem zwłaszcza w kontekście dzieci jest zabieranie ich na zakupy. Gdy przejdą się po targu i zobaczą wiele pięknie prezentujących się owoców i warzyw być może obudzi się w nich apetyt na najładniejszy okaz. Dzieci mogą też czytać etykiety i sprawdzać skład produktów. To zabawa połączona z edukacją – gdy wyrobią sobie taki nawyk we wczesnym dzieciństwie, wówczas w dorosłym życiu będą przyzwyczajone, by wiedzieć co tak naprawdę kupują.

Wspólne gotowanie

Kolejną metodą na przekonanie rodziny do zdrowego jedzenia jest angażowanie ich do wspólnego gotowania. Tutaj uczestniczyć mogą nie tylko, ale i partner. Członkowie rodziny mogą mieć też wpływ na ustalanie jadłospisu, warto ich pytać na co mają ochotę danego dnia. Chętnie zjadamy coś, na czego stworzenie mieliśmy również wpływ.

Zdrowe zamienniki

Zdrowe odżywianie wcale nie oznacza, że musimy całkowicie rezygnować z ulubionych potraw. Wystarczy, że w tradycyjnych posiłkach zmienimy składniki na zdrowsze odpowiedniki. Zamiast mąki pszennej użyj mąki orkiszowej, cukier zastąp ksylitolem czy erytrytolem, a pszenny makaron pełnoziarnistym. Domownicy nie odczują różnicy, a Ty będziesz mieć świadomość, że odżywiacie się zdrowiej.