Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy zazwyczaj kojarzone są z ciążą. Walkę z nimi toczą jednak nie tylko młode mamy, ale i kobiety, które macierzyństwo mają jeszcze przed sobą lub dawno odchowały dzieci. Rozstępy są bowiem powszechnym problemem. Szacuje się, że boryka się z nimi aż 70% nastolatek i od 50 do 90% dorosłych kobiet. Powodują one frustracje, niezadowolenie ze swojego wyglądu, kompleksy. Pora więc zadać sobie pytanie, jak się ich pozbyć?

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to nic innego jak blizny. Powstają one w efekcie nadmiernego rozciągnięcia się skóry w krótkim czasie. Przyczyną ich pojawienia się jest zrywanie włókien kolagenowych. Zazwyczaj odpowiadają za to zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. Oznacza to, że rozstępy najczęściej występują u:

  • nastolatek, które przechodzą okres intensywnego wzrostu;
  • osób aktywnych fizycznie, u których dochodzi do szybkiego przyrostu masy mięśniowej;
  • osób zmagających się z dużymi wahaniami wagi;
  • kobiet w ciąży.

Jako inne przyczyny rozstępów wymienia się również czynniki genetyczne oraz niedobory w diecie witaminy A, E i C oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku, magnezu, krzemu.  Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach, plecach i klatce piersiowej.

Walkę z rozstępami warto zacząć zaraz po ich zauważeniu. Pierwszy krokiem jest wdrożenie odpowiedniej domowej pielęgnacji skóry. Opiera się ona na stosowaniu kosmetyków nawilżających i uelastyczniających tkanki. Wskazane jest też masowanie skóry za pomocą specjalnych masażerów z wypustkami. Niestety zazwyczaj domowe sposoby nie są w stanie poradzić sobie z rozstępami.

Radiofrekwencja  mikroigłowa – skuteczny zabieg na rozstępy

Skuteczną walkę pozwalają natomiast podjąć zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z popularniejszych i skuteczniejszych jest radiofrekwencja mikroigłowa. Jej efektem jest widocznie odmłodzona skóra – elastyczniejsza, jędrniejsza, pozbawiona blizn. Aby pozbyć się rozstępów, powinnaś wykonać serię zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej. To, ile będzie ich potrzebne, zależy od głębokości, rozmiarów oraz wieku rozstępów. Pierwsze efekty zauważysz już po 2-3 zabiegach. Na serie zabiegów możesz się zdecydować, jeśli rozstępy pojawiły się po ciąży lub też w wyniku intensywnego odchudzania, powodów genetycznych czy wahań hormonalnych. Radiofrekwencja mikroigłowa na rozstępy może być przeprowadzona na każdym obszarze ciała. Nie jest zabiegiem bolesnym czy inwazyjnym.

 Jakie jeszcze zabiegi pomagają pozbyć się rozstępów?

W zmniejszeniu i spłyceniu rozstępów pomoże nie tylko radiofrekwencje mikroigłową. Równie skutecznym zabiegiem jest, chociażby peeling chemiczny. Polega on na nakładaniu na skórę dotkniętą zmianami specjalnej mieszanki opartej np. na kwasie glikolowym, trójchlorooctowym i retinolu. Kwasy złuszczają martwy naskórek i pobudzają produkcję elastyny i kolagenu.  Zabiegiem polecanym na rozstępy jest również mezoterapia, która opiera się na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi substancjami pobudzającymi komórki do odbudowy.