Najczęstsze alergie latem

Przybywa osób, które kichają i kaszlą z powodu pyłków lub roztoczy. Skłonność do alergii często jest dziedziczna. Objawy uczulenia nie zawsze muszą pojawić się u dzieci. Coraz częściej zaczyna ona dawać o sobie znak po 40. czy nawet po 50. urodzinach. Jakie alergeny wziewne najczęściej atakują latem?

Niektóre drzewa (olcha i leszczyna) zaczynają pylić w lutym i marcu, w kwietniu dołącza do nich brzoza. Do lata jest więc jeszcze kilka miesięcy, co nie oznacza, że osoby, które są uczulone na pyłki tych właśnie drzew mogą spać spokojnie. Muszą bowiem pamiętać, że rozpoczęcie okresu pylenia uzależnione jest od warunków pogodowych. Gdy zima jest bardzo mroźna, okres pylenia olch, leszczyn i brzóz może się zacząć później, a to oznacza, że pyłki zaczną unosić się w powietrzu znacznie później.

Jakie są najczęstsze letnie alergeny?

Latem zaczynają kwitnąć trawy. Czerwiec to pora, gdy w powietrzu jest właśnie najwięcej pyłków traw. Warto jednak pamiętać, że wysokie stężenie pyłków traw może pojawić się wcześniej, już na przełomie maja i czerwca, a więc w okresie, gdy do astronomicznego lata jest jeszcze trochę czasu. Wśród kwitnących w tym okresie traw są także trawy uprawne, a wśród nich żyto. Pyłki kwitnącego żyta są obecne w powietrzu nie tylko na terenach wiejskich, wiatr zwiewa je także do miast. W czerwcu występuje także duże stężenie pyłku rzepaku oraz bzu czarnego, lipy, babki lancetowatej i szczawiu. Stężenie pyłków lipy znacznie się zwiększy w lipcu. Wysokie stężenie pyłków trwa utrzymuje się do połowy lipca na terenach górskich, nad morzem oraz na Warmii i Mazurach. Lipiec to bardzo przykry miesiąc dla osób, które są uczulone na bylicę. To jeden z pospolicie występujących na terenie naszego kraju chwastów. Wysokie stężenie pyłków bylicy utrzymuje się jeszcze w sierpniu. Na lipiec przypada również pora kwitnienia komosy. W powietrzu pyłki chwastów będą utrzymywać się aż do września. W sierpniu nadal mogą uczulać chwasty, a oprócz nich także zarodniki grzybów. We wrześniu w powietrzu jest coraz mniejsze stężenie pyłków traw i chwastów. Z uwagi na to, że pogoda we wrześniu często nas nie rozpieszcza i coraz częściej spędzamy w czas w domu, w tym okresie zaczynają pojawiać się objawy uczulenia na sierść zwierząt domowych, grzyby pleśniowe i roztocza kurzu domowego. Należy jednak pamiętać, że są to alergeny, które w powietrzu obecne są przez cały czas. Warto też pamiętać, że uczula jad owadów.

Alergie przez pyłki

Osoby, które są uczulone na pyłki traw czy chwastów powinny uważnie śledzić komunikaty o stężeniu alergenów w powietrzu. Pozwoli to na zaplanowanie własnej aktywności. Jeśli stężenie pyłków jest naprawdę wysokie, warto zrezygnować chociażby ze spacerów w ciągu dnia. O wiele lepiej jest wówczas przełożyć je na wieczór, kiedy pyłki opadają. Świetną porą na spacery dla alergików jest również czas po opadach deszczu. Im bardziej były one intensywne, tym oczywiście lepiej. Wówczas można spacerować całymi godzinami, nie obawiając się wystąpienia przykrych dolegliwości.