Borowina – naturalne wsparcie dla organizmu

Natura obdarowała nas szeregiem produktów mających wyjątkowo korzystny wpływ na nasz organizm. Nasze zadanie ogranicza się zatem do ich rozpoznania i umiejętnego wykorzystywania.

Jednym z najciekawszych wydaje się borowina i trudno nie wypowiadać się na jej temat z uznaniem, jeśli uświadomimy sobie, że może ona skutecznie radzić sobie nie tylko ze schorzeniami mięśni i stawów i stanami zapalnymi, ale i z chorobami układu rozrodczego. Okłady i kąpiele borowinowe są też wysoko cenione przez kosmetologów, okazują się bowiem skutecznym sposobem na wygładzenie i nawilżenie skóry.

Borowina – jak się to wszystko zaczęło

Borowina powstaje w dość nietypowy sposób, tworzy się bowiem w efekcie obumierania roślinności terenów bagiennych. Co ciekawe, jej największe złoża znajdują się w Europie Środkowo-Wschodniej, a jej pierwsze profesjonalne w celach medycznych miało miejsce w Krynicy Górskiej – uzdrowisku do dziś cieszącym się wyjątkowo dobrą opinią. Już pierwsze kuracje z jej udziałem wykraczały poza odważne przypuszczenia lekarzy, dziś więc borowina z powodzeniem znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu stanów zapalnych i pourazowych, ale także chorób przewlekłych. Najlepszym sposobem na przekonanie się o jej właściwościach jest wizyta w górskim sanatorium. Jeśli jednak nie planujemy wyjazdu w góry, nie musimy wcale obawiać się, że borowina pozostanie dla nas zagadką, niemal w każdej aptece można dziś bowiem znaleźć plastry borowinowe.

Sekret działania borowiny

Borowina nieprzypadkowo charakteryzuje się wyjątkową skutecznością. Przesądza o tym przede wszystkim jej skład imponujący ze względu na bogactwo substancji organicznych o ogromnym znaczeniu dla ludzkiego organizmu. Borowina jest bogata nie tylko w białka, ale także w żywice i węglowodany, posiada przy tym mikro- i makroelementy oraz związki o działaniu zbliżonym do estrogenów – kobiecych hormonów płciowych. Borowina posiada tez w swoim składzie sól i krzemionki, co wzmacnia jej skuteczność.
Mówiąc o działaniu borowiny warto wspomnieć przede wszystkim o jej właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, ma ona jednak również działanie ściągające. Bardzo ważną rolę odgrywają też wchodzące w jej skład estrogeny, których zadanie polega na stymulowaniu pracy jajników.

Co warto wiedzieć o plastrach borowinowych?

Brak możliwości wybrania się do sanatorium nie jest dziś poważnym problemem, w aptekach oraz w wielu sklepach z kosmetykami naturalnymi można bowiem bez trudu zaopatrzyć się w plastry borowinowe. Te należy włożyć do gorącej wody, a następnie gotować przez mniej więcej piętnaście minut tak, aby mogły się rozgrzać. Gdy plaster nieco ostygnie, możemy rozciąć folię, a następnie przyłożyć plaster do tego miejsca na naszym ciele, które wymaga szczególnej opieki. Jeśli chcemy wzmocnić jego działanie, miejsce, w którym się znajduje powinno zostać okryte folią, ręcznikiem, a następnie również kocem tak, aby plaster nie wytracił swojego ciepła. Kompres należy trzymać przez trzydzieści minut, a jeśli zależy nam na skuteczności kuracji, powinniśmy zadbać o to, aby trwała przynajmniej przez dziesięć dni.