Ocet jabłkowy i jego właściwości

Jest znacznie zdrowszym i delikatniejszym krewniakiem klasycznego, białego octu. Ocet jabłkowy wpływa pozytywnie na zdrowie, wspomaga odchudzanie, pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, a na dokładkę sprawdza się świetnie podczas zabiegów upiększających.

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji owoców, a do zapoczątkowania tego procesu konieczne są drożdże oraz bakterie. W tym procesie zawarty w jabłkach cukier prosty, fruktoza, przekształca się w alkohol, a następnie w kwas octowy. W ten sposób powstaje produkt bogaty w witaminy z grupy B i witaminę C, który charakteryzują silne właściwości antybakteryjne. To właśnie im zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne – jest stosowany w leceniu rozmaitych infekcji skórnych wywoływanych przez grzyby.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Jeśli chcemy zrzucić nadprogramowe kilogramy, konieczna jest dieta, a by była jeszcze skuteczniejsza, warto dodać do niej ocet jabłkowy. Jak pokazują badania, ocet jabłkowy może przyspieszać metabolizm i zapobiegać osadzaniu się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo ocet jabłkowy zmniejsza stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, wspomagając prawidłową gospodarkę cukrową w organizmie. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie go w nadmiarze może okazać się szkodliwe, dlatego nie powinno się spożywać go w formie nierozcieńczonej. Warto więc zastępować ocet biały w daniach tym zrobionym z jabłek, a popularnym sposobem przemycania go w diecie są rozmaite dressingi sałatkowe.

Na włosy, skórę i paznokcie

Nie od dziś wiadomo, że sposobem na przywrócenie włosom blasku jest płukanie ich w occie. Ocet jabłkowy świetnie sprawdzi się do tego celu – wystarczy rozpuścić łyżkę octu w litrze wody i użyć do ostatniego płukania po umyciu. Taki zabieg domyka łuski włosów sprawiając, że są błyszczące, gładkie, ujarzmione i łatwe w rozczesywaniu. Wcierka z octu jabłkowego to również świetne remedium na łupież. Połączony z olejkiem herbacianym i nałożony u nasady włosów pomoże pozbyć się problemu w ciągu 2-3 tygodni. Ocet jabłkowy sprawdza się również w zabiegach na twarz: rozjaśnia przebarwienia i wspomaga walkę z trądzikiem. Natomiast moczenie w octowym roztworze pożółkłych paznokci pomaga je wybielić, równocześnie wspomagając zwalczanie grzybicy.

Ocet jabłkowy – cudowne remedium?

Choć jego właściwości są znane od lat, prozdrowotne działanie octu jabłkowego nie znalazło jednoznacznego potwierdzenia w badaniach naukowych. Warto więc stosować go ostrożnie, z umiarem i nie oczekiwać spektakularnych rezultatów kuracji opartych wyłącznie na occie jabłkowym.